Kino 2019 programı 38. İstanbul Film Festivali kapsamındaki gösterimlerle başladı

Kino 2019 – Alman Filmleri Türkiye’de programı, 6 Nisan Cumartesi akşamı 38. İstanbul Film Festivali kapsamında gerçekleştirilen Oyunbozan (System Crasher) filminin gösterimi ile başladı.

Gösterimin ardından filmin yönetmeni Nora Fingscheidt, görüntü yönetmeni Yunus Roy İmer ve filmin oyuncularından Albrecht Schuch izleyicilerin sorularını yanıtladı.

Filmi iki yıl araştırma yaptıktan sonra çektiğini ve hep kendi çocukluğundan da izler taşıyan öfkeli bir kız çocuğu hikâyesi anlatmak istediğini söyleyen Fingscheidt, Benni karakterini oynayan genç ve yetenekli oyuncu Helena Zengel’i 150 kız çocuğu arasından seçtiğini anlattı:

“Onun yeteneği seviyesinde başka kimse yoktu, Helena çok özel bir kız. Çekimden 6 ay önce onunla çalışmaya başladık ve Benni karakterini onunla geliştirdik. Yetişkinlerin kasting sürecine de dahil oldu. Oynayacak oyuncuları, ‘bu benim sevdiğim eğitimci, bu sevmediğim’ diye ayırıyordu. Helena, Benni’nin dünyasını öğrenmişti bile. Çocuklarla çalışmak keyifli çünkü çok uzun saatler çalışamadığınız için uzun bir çekim süreciniz oluyor. Günde ancak 5 saat çalışabiliyorsunuz bir çocukla Almanya’da. Filmi 67 günde, toplamda verdiğimiz aralarla birlikte 5 ayda çekmiş olduk”.

Goethe-Institut ve German Films işbirliğiyle düzenlenen Kino 2019 programı, 5-16 Nisan tarihleri arasında düzenlenen 38. İstanbul Film Festivali kapsamındaki gösterimlerin ardından, 18-28 Nisan tarihleri arasında 30. Ankara Uluslararası Film Festivali çerçevesinde sürecek. Program sonbaharda Diyarbakır, Gaziantep ve İzmir’de devam edecek.