KINO 2018 Alman Filmleri Türkiye'de

kino2017_booklet_Nisan3_gorunum-2

German Films ve Goethe-Institut, Kino 2018 programı ile yakın dönem Alman sinemasının öne çıkan filmlerini Türkiye’nin farklı şehirlerindeki izleyicilerle buluşturmaktan memnuniyet duyuyor. İstanbul, Ankara, İzmir, Gaziantep ve Diyarbakır’daki sinemaseverler, son üç yıldır olduğu gibi bu yıl da uluslararası festivallerde ödüller kazanan ve beğeni toplayan Alman filmlerini izleme imkânı bulacaklar.

Son yıllarda tüm dünyayı yakından ilgilendiren konuların başında gelen mülteci sorunu, Kino 2018 seçkisinde de öne çıkıyor. Kino 2015’te Yüzündeki Sır filmiyle yer alan Christian Petzold, yeni filmi Transit’te Anna Seghers’in 1944 tarihli romanını sinemaya uyarlıyor ve günümüzün sorunlarına tarih üzerinden özgün bir bakış sunuyor. Wolfgang Fischer’in büyük bölümü açık denizde geçen filmi Styx ise Batı’yı ve hayatı tehlikedeki mültecileri tüm dış etkenlerden soyutlayarak karşılaştırıyor. Karim Aïnouz, bu yıl Berlinale’de Uluslararası Af Örgütü Sinema Ödülü’nü kazanan belgeseli Tempelhof Havaalanı’nda kamplardaki mültecilerin şehirden kopuk hayatına dikkat çekiyor.

Bu yıl Kino 2018 filmleri içindeki ortak temalardan bir diğeri tanınmış sinema yönetmen ve oyuncularının hayatları. Programda farklı coğrafyalardan iki ayrı sinema efsanesini merkez noktasına alan iki film yer alıyor. Emily Atef’in bu yıl Berlinale’nin yarışmalı bölümde gösterilen yeni filmi Quiberon’da 3 Gün ünlü oyuncu Romy Schneider’in kariyerinin son döneminden üç güne odaklanıyor. Hüseyin Tabak’ın yönettiği Çirkin Kral’ın Efsanesi isimli belgesel ise Yılmaz Güney’in sinemasını ve sanatçının sonraki kuşaklar üzerindeki etkisini ele alıyor.

6-17 Nisan tarihleri arasında gerçekleşecek 37. İstanbul Film Festivali çerçevesinde başlayacak Kino 2018 gösterimleri, 19-29 Nisan tarihleri arasında 29. Ankara Uluslararası Film Festivali’nde devam edecek. Gösterimlere yönetmen ve oyuncular da konuk olarak katılacak ve izleyicilerin sorularını yanıtlayacaklar. Kino 2018 sonbahar aylarında ise İzmir, Gaziantep ve Diyarbakır’da seyircilerle buluşacak. Gösterimlerin sonbahardaki ikinci ayağında, önceki yıllarda olduğu gibi, programımıza yeni filmler eklemeyi de umuyoruz.

Programın hazırlanması sırasında gösterdikleri yakın ilgi ve işbirliği için başta İstanbul Film Festivali ve Ankara Uluslararası Film Festivali olmak üzere emeği geçen herkese içten teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Kino 2018’de yer alan filmleri keyifle izlemenizi ve iz bırakacak sinema deneyimleri yaşamanızı diliyoruz.

 

 

 

 

 

 

Kino 2018 çerçevesinde gerçekleşecek tüm film gösterimleri ve diğer etkinliklerle ilgili detaylı ve güncel bilgiler için şu adresleri ziyaret edebilirsiniz:

german-films.de
goethe.de/istanbul
goethe.de/ankara
goethe.de/izmir
film.iksv.org
filmfestankara.org.tr