ÇEVREKIRIM

Almanya
2020, 90’, Renkli

Almanca | Türkçe altyazılı

Yönetmen: Andres Veiel
Oyuncular:  Friederike Becht, Nina Kunzendorf, Utsav Agrawal, Edgar Selge, Ulrich Tukur, Sven Schelker
Dünya Hakları: zero one film GmbH

Film Hakkında

A dını son yıllarda haberlerde giderek daha sık duyduğumuz bir kavramdan alan bu film, tam anlamıyla çevrenin katledilmesini konu alıyor. Her ne kadar hikâye gelecekte geçiyor olsa da son aylarda yaşadıklarımız sayesinde filmde anlatılanlardan çok da uzak olmadığımızı gördük. 2021 yazında dünyanın dört bir yanında orman yangınları çıktı, sel felaketleri şehirleri enkaza çevirdi.

Yönetmen Andres Veiel Çevrekırım için titizlikle araştırılmış bir durum tasarlamış. 2034 yılında iklim suçları mahkemeye taşınmıştır. Kuraklık ve seller insanların yaşam kaynaklarını yok etmiştir. Diğer yandan peş peşe çıkan üç fırtınadaki gel-git dalgaları, söz konusu davanın Lahey’deki Uluslararası Adalet Divanı’nda görülmesini imkânsız kılar. Bu nedenle Güney yarımküre ülkelerinin Almanya gibi sanayi ülkelerine açtıkları dava Berlin’e taşınır. Böylece ilk defa ülkelerin iklim değişikliğine karşı harekete geçme görevlerinin esas olup olmadığı mahkeme önünde tartışılacaktır. Konu sorumluluk ve tazminat ama hepsinden de önemlisi hayatta kalmaktır.

Günümüzde işlenen suçların hayali bir mahkemede yargılandığı bu film için Alex Rühle Süddeutsche Zeitung’da şöyle yazmış: “Ana unsurlarının gerçek olaylar ve tezler olması bu filmi cesur bir sanat eserine dönüştürüyor. Bu gerçekler ki Almanya’nın son 30 yıldır tüm istikrarlı iklim politikalarını engellediği ve baltaladığını ispat ediyor.”

 

GÖSTERİM SÜRESİ

30 Eylül Perşembe, 20.00 – 5 Ekim Salı, 20.01

Etkinlik boyunca filmler her akşam 20.00’da gösterime girecek ve 5 gün sonra 20.01’de gösterimden kalkacaktır.

BİLET AL

1 Kasım akşamı saat 22.00’da filmin yönetmeni Ina Weisse ile çevrimiçi canlı bir söyleşi gerçekleşecektir.

Andres Veiel

Seçilmiş Filmografi

1992 Winternachtstraum
1994 Balagan
1996 Die Überlebenden
2001 Black Box BRD
2004 Tiyatro Tutkunları
2006 Der Kick
2011 Biz Değilsek Kim?
2017 Beuys
2020 Çevrekırım

Filmden Kareler