Beuys

Almanya

2017, 107’, Renkli – Siyah, Beyaz

DCP

Yönetmen: Andres Veiel

Almanca ve İngilizce | Türkçe ve İngilizce altyazılı

Film Hakkında

20. yüzyıl sanat tarihinin en önemli figürlerinden olan Joseph Beuys’un hayatını ve işlerini ele alan bu belgesel, zamanının çok ötesindeki sanatçının bu özelliğini günümüzde hâlâ koruduğunu gösteriyor. Sürekli taktığı şapkasıyla özdeşleşmiş, işleri ve açıklamalarıyla hep kışkırtıcı ve zihin açıcı olmuş, mizah duygusunu asla kaybetmemiş Joseph Beuys’un bu portresi, yoğun bir arşiv çalışması sonucunda ortaya çıkmış. Andres Veiel; bazıları şimdiye kadar hiç açığa çıkmamış ses ve görüntü kayıtlarını, fotoğrafları ve Beuys uzmanlarıyla yaptığı röportajları bir araya getirmiş. Beuys’un ilk gösterimi bu yıl Altın Ayı ödülü için yarıştığı Berlin Film Festivali’nde gerçekleşmişti.

Seanslar

Yönetmen: Andres Veiel

Andres Veiel, Autor und Regisseur

1959 yılında Stuttgart’ta doğdu. Bir yandan psikoloji okurken, Berlin’de Künstlerhaus Bethanien’da yönetmenlik eğitimi aldı. İlk belgesel filmini 1992 yılında yönetti. Onu takip eden 1994 yapımı Balagan Berlin Film Festivali’ne seçildi. 90’lı ve 2000’li yıllar boyunca belgesel filmleriyle pek çok ödül kazanan Veiel, 2011’de ilk kurmaca filmi Biz Değilsek Kim?’i yönetti ve bu filmiyle Alfred-Bauer Ödülü’nü kazandı. Sinemanın yanında tiyatroda da çalışan Veiel, 2013 yılında kendi yazdığı Das Himbeerreich isimli oyunu sahneye koydu.

Filmografi

1992 Winternachtstraum

1994 Balagan

1996 Die Überlebenden

2001 Black Box BRD

2004 Tiyatro Tutkunları

2006 Der Kick

2011 Biz Değilsek Kim? 

2017 Beuys

Filmden Kareler

SÜDWESTRUNDFUNK Berlinale 2017: Koproduktionen des SWR im Programm - "BEUYS" startet im Wettbewerb Im Wettbewerb um die Bären steht der Dokumentarfilm "BEUYS", mit dem Andres Veiel sich dem Künstler Joseph Beuys nähert. Filmemacher Andres Veiel hat sich vorgenommen, das Universum Beuys sichtbar und lebendig zu machen. Aus einer montierten Collage bisher unerschlossener Bild-und Tondokumente ist ein Zeitdokument entstanden: kein klassisches Porträt, sondern eine intime Betrachtung des Menschen Joseph Beuys, seiner Kunst und seiner Ideenräume. Im Wettbewerb um die Bären steht der Dokumentarfilm "BEUYS", mit dem Andres Veiel sich dem Künstler Joseph Beuys nähert. Produziert wurde der Film von Thomas Kufus, zero one film in Koproduktion mit Terz Film, SWR/ARTE und WDR, die Redaktion im SWR haben Martina Zöllner und Simone Reuter. "BEUYS" wurde von Film- und Medienstiftung NRW, Medienboard Berlin-Brandenburg, FFA, BKM, MEDIA, DFFF gefördert und wird im Wettbewerb der Berlinale zu sehen sein. Joseph Beuys 1982. © SWR/Zero one film, honorarfrei - Verwendung gemäß der AGB im engen inhaltlichen, redaktionellen Zusammenhang mit genannter SWR-Sendung und bei Nennung "Bild: SWR/Zero one film" (S2). SWR-Pressestelle/Fotoredaktion, Baden-Baden, Tel: 07221/929-23876, Fax: -929-22059, foto@swr.de

Beuys02 kopya