KINO 2019 Alman Filmleri Türkiye'de

kino2019-web

German Films ve Goethe-Institut, Kino 2019 programı ile beşinci kez yakın dönem Alman sinemasının öne çıkan filmlerini Türkiye’nin farklı şehirlerindeki izleyicilerle buluşturmaktan mutluluk duyuyor. İstanbul, Ankara, İzmir ve Diyarbakır’daki sinemaseverler, son dört yıldır olduğu gibi bu yıl da uluslararası festivallerde ödüller kazanan ve beğeni toplayan Alman filmlerini izleme imkânı bulacaklar.

Bu yıl programda yer alan filmlerin çoğunda insan ilişkileri konusu sinema dili ve içerik açısından farklı perspektif erden ele alınıyor: Nora Fingscheidt’ın ödüllü filmi Oyunbozan’da yetişkinler davranış bozukluklarıyla öne çıkan bir çocukla başa çıkmaya çalışırken Mehmet Akif Büyükatalay ilk uzun metrajlı filmi Oray’da dinin kişisel ilişkiler üzerindeki etkisine odaklanıyor. Angela Schanelec’in Evdeydim, ama… adlı filminde 13 yaşındaki oğlunun ortadan kaybolması bir annenin kendini hayatla ilgili sorgulamaların ortasında bulmasına yol açıyor. Ulrich Köhler’in altüst edici distopik filmi Odamda’da filmin kahramanı tüm insanların ve ilişkilerin yok olduğu bir dünyayla karşı karşıya kalıyor.

Bu yıl Berlin Duvarı’nın yıkılışının 30. yıldönümü. Kino 2019 programında, Duvar yıkılmadan önce Doğu Almanya’daki yaşamın etkileyici ve dokunaklı portrelerini çizen iki film de yer alıyor. Bunlardan biri Andreas Goldstein’ın Ingo Schulze’nin aynı adlı romanından uyarladığı Adam ve Evelyn. Diğeri ise Andreas Dresen’in biyografik müzik filmi Gundermann. Gundermann 2019 Alman Film Ödülleri için 10 farklı kategoride aday gösterildi.

5-16 Nisan tarihleri arasında gerçekleşecek 38. İstanbul Film Festivali çerçevesinde başlayacak Kino 2019 gösterimleri 18-28 Nisan tarihleri arasında 30. Ankara Uluslararası Film Festivali’nde devam edecek. Gösterimlere yönetmen ve oyuncular da konuk olacak ve izleyicilerin sorularını yanıtlayacaklar. Kino 2019 sonbahar aylarında ise İzmir ve Diyarbakır’da sinemaseverlerle buluşacak. Gösterimlerin sonbahardaki ikinci ayağında, önceki yıllarda olduğu gibi, programımıza yeni filmler eklemeyi de umuyoruz.

Programın hazırlanması sırasında gösterdikleri yakın ilgi ve işbirliği için başta İstanbul Film Festivali ve Ankara Uluslararası Film Festivali olmak üzere emeği geçen herkese içten teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Kino 2019’da yer alan filmleri keyifle izlemenizi ve iz bırakacak sinema deneyimleri yaşamanızı diliyoruz.

kino2019-imza

Kino 2019 çerçevesinde gerçekleşecek tüm film gösterimleri ve diğer etkinliklerle ilgili detaylı ve güncel bilgiler için şu adresleri ziyaret edebilirsiniz:

german-films.de
goethe.de/istanbul
goethe.de/ankara
goethe.de/izmir
film.iksv.org
filmfestankara.org.tr