Frantz

Fransa, Almanya

2016, 113’, Siyah-Beyaz

DCP

Yönetmen: François Ozon

Oyuncular: Paula Beer, Pierre Niney, Ernst Stötzner, Marie Gruber, Anton von Lucke

Fransızca, Almanca | Türkçe altyazılı

Film Hakkında

Quedlinburg, sene 1919… Almanya hâlâ I. Dünya Savaşı’nın acılarını sarmakta. Anna da nişanlısı Frantz’ı savaşta kaybetmiş genç bir kadın. Fransa’da bir çatışmada şehit düşen Frantz’ın ailesiyle yaşayan ve yas tutmakta ısrar eden Anna, bir gün Frantz’ın mezarında yabancı bir ziyaretçi görür. Adrien isimli bu genç Fransız, kendisini Frantz’ın yakın bir dostu olarak tanıtır ve hem arkadaşının mezarını ziyaret etmek hem de yakınlarıyla tanışmak için bir süre Quedlinburg’da kalacağını söyler. Anna ve Frantz’ın annesi ile babası, şaşırtıcı şekilde Frantz’a benzeyen bu genç adamı zamanla çok severler. Fakat kasabalılar bir Fransızın aralarına girmesinden son derece rahatsızdır. Diğer yandan Adrien, Frantz ile yakınlığıyla ilgili önemli bir detayı, yeni tanıştığı bu insanlardan saklamaktadır. Venedik’te Altın Aslan ödülü için yarışan bu şık ve dört başı mamur melodram, şimdiden yönetmeni François Ozon’un en iyi filmlerinden birisi olarak anılıyor.

Seanslar

Yönetmen: François Ozon

1967’de Paris’te doğdu. Paris Sorbonne Üniversitesi’nde sinema alanında eğitimini tamamladıktan sonra ünlü sinema okulu La Fémis’e girdi ve burada yönetmenlik alanında eğitim gördü. 1998 yılında ilk uzun metrajlı filmi Sitcom ile tüm dünyada ses getirdi.

Önceki yıllarda filmleri Berlin, Cannes, Venedik, San Sebastián gibi önemli uluslararası festivallerin ana yarışmalarına seçilen François Ozon; günümüz Fransız sinemasının en özgün, en üretken ve en başarılı yönetmenlerinden birisi olduğu gibi, uluslararası alanda da kendi kuşağının en etkili sinemacılarından birisi olarak kabul edilmektedir.

Filmografi

1998 Sitcom
2000 Kızgın Taşlara Düşen Su Damlaları
2000 Kumun Altında
2002 8 Kadın
2003 Havuz
2004 5×2
2009 Ricky
2012 Evde
2016 Frantz

Filmden Kareler