B Filmi: Batı Berlin’de Şehvet ve Müzik 1979-1989

Almanya
2015, 92’, Siyah-Beyaz & Renkli, DCP

İngilizce, Almanca | Türkçe altyazılı

Yönetmenler: Jörg A. Hoppe, Klaus Maeck, Heiko Lange

2015 Berlin Film Festivali Heiner Carow Ödülü

Film Hakkında

1980’lerin Batı Berlin’e yolculuğa hazır olun! Video kliplerden konser görüntülerine, televizyon haberlerinden kişisel arşivlere ve film sahnelerine uzanan çeşitlilikle bir malzemeden kurgulanan bu belgesel, müzik tutkunu Mark Reeder’ın 80’li yılların başında Manchester’dan Batı Berlin’e yaptığı yolculuğun ve alt-kültürün capcanlı olduğu bu şehirde geçirdiği yılların hikâyesini anlatıyor. Bu hikâyede başka kimler var diye soracak olursanız; Nick Cave, Blixa Bargeld, Gudrun Gut, Christiane F. ve daha niceleri… Bu yıl Berlin Film Festivali’nde övgülerle karşılanan B Filmi, şahane müzikleri ve zekice kurgusuyla son yılların en eğlenceli filmlerinden birisi.

Jörg A. Hoppe

1952 yılında Münih’te dünyaya geldi. 1974’te girdiği Münih Sinema-TV Yüksek Okulu’nda yönetmenlik eğitimi aldı. 1979’da çektiği mezuniyet filmi Der kostbare Gast ile Bavyera Film Ödülleri’nde Umut Veren Genç Yönetmen ödülüne layık görüldü. 1988 yapımı filmi Die Katze ile Alman Film Ödülleri’nde En İyi Yönetmen seçildi. Graf, bugüne değin sinema ve televizyon için toplamda 50’ye yakın film yönetmiştir. Filmleri Venedik veya Berlinale gibi önemli festivallerde ana yarışmaya seçilmiş, ulusal veya uluslararası önemli ödüller kazanmıştır.

Seçilmiş Filmografi

1983 Die Wahrheit über Extrabreit (yönetmen)
2012 Burası Kaliforniya Değil / This Ain’t California (ortak yapımcı)
2015 B Filmi: Batı Berlin’de Şehvet ve Müzik / B-Movie: Lust & Sound in West-Berlin (yönetmen)

Klaus Maeck

1954’te Hamburg’da dünyaya geldi. 1984 yılında, Einstürzende Neubauten’ın da bağlı olduğu Freibank isimli bağımsız plak şirketinin kurucuları arasında yer aldı. Aynı zamanda uzun yıllar plak dükkânları işletti ve müzik yazarlığı yaptı. 2003 yılında Fatih Akın’la birlikte Corazón International yapım şirketini kurdu ve sinema alanında da pek çok başarılı filme yapımcı olarak imza attı.

Seçilmiş Filmografi

1984 Decoder (yapımcı)
1991 William S. Burroughs: Commissioner of Sewers (yönetmen)
1993 Einstürzende Neubauten: Liebeslieder (yönetmen)
2005 İstanbul Hatırası: Köprüyü Geçmek / Crossing the Bridge: The Sound of Istanbul (yapımcı)
2007 Yaşamın Kıyısında / Auf der anderen Seite (yapımcı)
2012 Fraktus / Fraktus – Das letzte Kapitel der Musikgeschichte (yapımcı)
2015 B Filmi: Batı Berlin’de Şehvet ve Müzik / B-Movie: Lust & Sound in West-Berlin (yönetmen)

Heiko Lange

1976’da dünyaya geldi. Eğitimi spor alanındaydı ama o televizyonda yazar, yönetmen ve yapımcı olarak çalışmayı tercih etti. 2011 yılında ‘scenes from’ isimli yapım şirketinin kurucuları arasında yer aldı. Yönettiği The Noise of Cairo isimli belgesel pek çok uluslararası festivalde gösterildi ve ödüller kazandı.

Filmografi

2012 The Noise of Cairo
2015 B Filmi: Batı Berlin’de Şehvet ve Müzik / B-Movie: Lust & Sound in West-Berlin

Filmden Kareler